Tüm Dünya’ya hızla yayılan ve binlerce ölüme neden olan COVID-19 başta kronik akciğer hastaları olmak üzere birçok kişiyi tehdit etmektedir. KOAH’lı hastalar, yaşları ve sık ek hastalık öyküleri nedeni ile en riskli gruptur. B.Astım, kronik kalp damar hastalarıı, sigara içenler, kronik böbrek yetmezliği gibi bağışıklık sistemini zayıflatan hastalığı bulunanların da riski oldukça yüksektir. Hastalar hayatlarını solunum yetmezliği nedeni ile kaybetmektedir. Corona virüs akciğerde ağır pnömoni (zatürre) ve sonrasında Akut Solunum Sıkıntısı Sendromuna (ARDS) neden olur. Böylece ağır hasar gören akciğer kanı yeterince temizleyemez ve dokulara yeterli oksijeni sağlayamaz. Yüksek oksijen ihtiyacı bulunan beyin, kalp, böbrekler başta olmak üzere çoklu organ yetmezliği başlar ve hasta hayatını kaybeder. Hasarlı veya sağlıklı olmayan akciğer hastalarında hastalık bu nedenle ağır seyreder.

Ülkemizde 5 milyon KOAH ve 6 milyon B.Astım hastası bulunmaktadır. Virüs ile temasın önlenmesi bu hasta gruplarında ana hedeftir. Temas ve izolasyon kurallarına Bu hastalarda ölüm riskini en aza indirmek için hastalıklarının tam kontrol altında olması gerekir. Astım ve KOAH hastalarında kontrolün sağlanması için sigara içmemeleri, ev içinde çözünen kimyasal oranı fazla deterjan ve temizlik malzemelerinin dikkatli kullanılması, alerjen maruziyetlerinin azaltılması ve ilaçlarının düzenli kullanılması çok önemlidir.

Solunum ilaçlarını steroid (kortizon) içerdiği ve bağışıklığı zayıflatacağı endişesi ile birçok hasta ilaçlarını kullanmakta tereddüt etmektedir. Ancak bu ilaçlar hastalıkların kontrol altında alınmasında önemli yeri olan ajanlardır. Bu dönemlerde ilaçların dozlarının atlanmaması ve özenle kullanılması çok önemlidir. Kontrolü bozulan yani nefes darlığı, öksürük, balgam yakınması artan hastaların ise takip edildikleri doktor ile görüşerek ilaç dozları arttırılabilir.

Korona virüs aşı çalışmaları devam etse de henüz bir aşısı yoktur. Pnömokok (zatürre aşısı) ve Grip aşılarının koruyuculuğu yoktur. Bu nedenle en etkili yöntem hastalarla temastan kaçınmaktır.

Conovirüse spesifik bir anti-viral ilaç henüz yoktur. Diğer viral enfeksiyonlarda kullanılan ilaçlar denenmişse de olumlu sonuç alınamamıştır. Şimdilik sadece semptomatik tedavileri içeren enfekte bireylerin ateş kontrolü, olası sıvı kayıplarının önlenmesi, gerektiğinde solunum ve oksijen desteğinin sağlanması önerilmektedir.

Corona Virüs Enfeksiyonunda antibiyotikler işe yarar mı?
Viral pnömoni geliştiğinde akciğer fonksiyonları bozulur ve diğer bakteriyel veya mantar enfeksiyonlarına açık hale gelir, bu ikincil enfeksiyonların önlenmesi için riskli hastalara antibiyotik tedavisi başlanmalıdır.

Corona Virüs nedir?
Tek iplikçikli, zarflı RNA virüsüdür. Virüs, tacı andırdığı için Corona (taç) virüs adı verilmiştir. Bu virüs ailesine ait enfeksiyonlar 2003 yılında SARS , 2019 yılında Suudi Arabistan’da MERS salgınlarında karşımıza çıkmış ve binlerce kişinin pnömoni (zatürre) nedeni ile hayatını kaybetmesine neden olmuştur.İlk kez 2019 Aralık ayında Çin’de görülen bu yeni Coronavirüs, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 2019-nCoV olarak tanımlanmış ve bu virüs ile gelişen hastalığa Covid-19 denilmiştir.

2019-nCoV Kuluçka süresi ne kadardır?
Virüs bulaştıktan sonra şikayetlerin ortaya çıkana kadar süreye inkübasyon diğer bir deyişle kuluçka süresi denilmektedir. Mevcut bilgilere göre 2019-nCoV için inkübasyon süresinin 2-14 gün arasında değişmektedir..

Hastalık Belirtileri Nelerdir?
Covid-19 ile enfekte olan hastaların %90’ında ateş, % 85’inde öksürük yakınması görülmektedir. Bunu bir hafta sonra başlayan %45 oranında görülen nefes darlığı takip etmektedir. Veriler hastalığı ispatlanmış vakalardan toplandığı için hastane başvurusu olmayan hastalarda hafif grip benzeri yakınmaların olduğu tahmin edilmektedir.

Kimler Risk Altındadır?
KOAH’lı hastalar, yaşları ve sık ek hastalık öyküleri nedeni ile en riskli gruptur. Virüs ile enfekte olduktan sonra hastalık gelişimi ve seyrini hastanın bağışıklık sistemi belirlemektedir. B.Astım ve KOAH gibi kronik akciğer hastaları, kronik kalp damar hastalarıı, kronik böbrek yetmezliği gibi bağışıklık sistemini zayıflatan hastalığı bulunanların, sağlık personelinin ve 65 yaş üstü bireyler yüksek risk altındadır. Sigara içenlerde de içmeyenlere göre ölüm riskinin 4-14 kat arttığını gösteren yayınlar mevcuttur.

Hastalıktan Korunma Yöntemleri Nelerdir? Koronavirüs Aşısı var mıdır?
Korona virüs aşı çalışmaları devam etse de henüz bir aşısı yoktur. Bu nedenle en etkili yöntem hastalarla temastan kaçınmaktır. Tüm virüs enfeksiyonlarında olduğu gibi ellerin sık ve yeterli şekilde yıkanması, ellerimizi yıkamadan göz,burun ve yüze dokunulmaması kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak durulması, şüpheli hastalık varlığında maske kullanılması ile hastalığın bulaşma riski azaltılabilir.

Coronavirüs (2019-nCoV)) Tedavisi Var mıdır?
Conovirüse spesifik bir anti-viral ilaç henüz yoktur. Diğer viral enfeksiyonlarda kullanılan ilaçlar denenmişse de olumlu sonuç alınamamıştır. Şimdilik sadece semptomatik tedavileri içeren enfekte bireylerin ateş kontrolü, olası sıvı kayıplarının önlenmesi, gerektiğinde solunum ve oksijen desteğinin sağlanması önerilmektedir.

Koronavirüsten korunmak için hangi tip maske kullanılmalıdır?
Sıradan cerrahi maskelerinin Coronavirüse karşı etkili bir koruma sağlamadığı bilinmektedir. Virüse karşı koruma sağlayan maske türü bilinen cerrahi maskelerden daha kalın bir yapıya sahip olan ve havadaki partiküllerin en az % 95’ini filtre eden N95 maskeleridir.

Ne zaman Doktora Başvurmalıyım?
Başta Çin, İtalya, İran gibi hastalığın yaygın olduğu bilinen ülkelere seyahat eden veya seyahat öyküsü bulunanlar ile yakın teması bulunan kişilerin ateş, öksürük, nefes darlığı yakınmalarının en az birinin varlığında sağlık kuruluşuna başvurmalıdırlar. Özellikle 65 yaş üstü, kronik hastalıkları bulunanlarda temas öyküsü bulunmasa bile ateş, öksürük, nefes darlığı varlığında en kısa zamanda doktora başvurmalılar.

Corona Virüs Nasıl Ölüme Neden Oluyor?
Corona virüsü akciğerde ağır pnömoni (zatürre) ve sonrasında Akut Solunum Sıkıntısı Sendromuna (ARDS) neden olur. Böylece ağır hasar gören akciğer kanı yeterince temizleyemez ve dokulara yeterli oksijeni sağlayamaz. Yüksek oksijen ihtiyacı bulunan beyin, kalp, böbrekler başta olmak üzere çoklu organ yetmezliği başlar ve hasta hayatını kaybeder.

Corona Virüs enfeksiyonu nasıl Tedavi Edilir?
Conovirüse spesifik bir anti-viral ilaç henüz yoktur. Ancak pnömoni ve Akut Solunum Sıkıntısı Sendromunda (ARDS), solunum cihazları (mekanik ventilatör) ve yüksek oksijen desteği ile organların oksijenlenmesi sağlanarak çoklu organ yetmezliğinden kayıplar önlenebilir. Yine organ yetmezliğine bağlı gelişen sıvı ve elektrolit dengesinin korunması ve sekonder bakteriyel pnömoninin önlenmesi için antibiyotik tedavileri verilir.

Corona Virüs Enfeksiyonunda antibiyotikler işe yarar mı?
Viral pnömoni geliştiğinde akciğer fonksiyonları bozulur ve diğer bakteriyel veya mantar enfeksiyonlarına açık hale gelir, bu ikincil enfeksiyonların önlenmesi için riskli hastalara antibiyotik tedavisi başlanmalıdır.

Kimler en yüksek risk altındadır ?
Sigara içen ve KOAH’ı bulunan hastalar, akciğer kanseri ile izlenen hastalar, kontrolsüz astım hastaları yaşları ve yandaş hastalıkları nedeni ile en yüksek riskli gruptur. Bu hastaların temel izolasyon kurallarına dikkat etmesi, ilaçlarını aksatmaması, ateş veya nefe darlığı artışında takip edildikleri doktorla iletişme geçmeleri gerekmektedir.